Surfing na bałtyckich falach

Pływanie na surfingu nieodmiennie kojarzy nam się z ogromnymi oceanicznymi falami, szerokimi piaszczystymi plażami i wykreowaną w głównej mierze przez telewizję kulturą surferską. Niewielu zdaje sobie sprawę, że surfing jest coraz popularniejszy również naszym kraju. Bałtyckie fale, choć nie tak wielkie i regularne jak w innych częściach świata, również nadają się do surfowania. Co więcej, od kilku lat w naszym kraju regularnie odbywają się imprezy i zawody surfingowe rangi Mistrzostw Polski, a poziom startujących zawodników jest naprawdę wysoki.

Jak i gdzie zacząć?

Choć widok surferów na naszych plażach, to wciąż jeszcze rzadkość, nie oznacza to, że w Polsce nie ma gdzie rozpocząć nauki. Na Półwyspie Helskim głównie w Chałupach funkcjonuje co najmniej kilka szkółek oferujących naukę surfingu, a miejscówka za portem we Władysławowie uznawana jest za najlepsze w kraju miejsce do pływania. Pod okiem instruktora, deska surfingowa już po kilku godzinach prób, przestanie być egzotycznym sprzętem sportowym, a my będziemy łapać swoje pierwsze fale. Osoby, które preferują letni wypoczynek na zachodnim wybrzeżu, mają do dyspozycji ofertę mocno rozwiniętego ośrodka surfingowego w Kołobrzegu. Co więcej, miasto Kołobrzeg mocno wspiera rozwój surfingu, angażując się w lokalne inicjatywy, jak Akademia Surfingu, przeznaczona dla najmłodszych adeptów pływania na desce.

Wybór sprzętu

Deska surfingowa przeznaczona do nauki i do szkolenia to tzw. softy, które pokryte na całej długości miękką pianką co ogranicza ryzyko uderzenia deską w głowę podczas upadku. Natomiast sprzęt użytkowany przez osoby już pływające to konstrukcje epoksydowe zapewniające odpowiednią szybkość i zwrotność na falach. Deska surfingowa nie jest zbyt droga w zakupie w porównaniu do innych sprzętów wodnych. Jednak przed kupnem swojej pierwszej deski, najlepiej zasięgnąć opinii osób już pływających czy instruktorów, pod których okiem się szkoliliśmy. Bardzo wiele zależy od miejsca, w którym będziemy pływać. Jeżeli będzie to głównie Bałtyk, nasza deska surfingowa musi być stosunkowo duża, to znaczy mieć odpowiednią długość i wyporność. Z reguły na naszym wybrzeżu najlepiej sprawdzają się deski w rozmiarze 7,6-8,0 lub klasyczny longboard.