Surfing – cechy charakterystyczne, sprzęt.

Sporty wodne to dyscypliny, które z roku na rok zdobywają coraz większą rzesze fanów i miłośników. Różnorodność aktywności umożliwia dobranie dyscypliny do własnych potrzeb, możliwości i umiejętności. Każda z konkurencji jest emocjonująca, a także pozwala wyrazić siebie. Jakie dyscypliny sportowe zdobywają największą popularność? Czym jest surfing? Jaki sprzęt potrzebny jest do uprawiania tego sportu wodnego?

Popularne aktywności wodne. 

Sporty wodne charakteryzują się tym, iż do większości z nich potrzebny jest profesjonalny sprzęt. Niektóre są bardziej inne mniej skomplikowane i wymagające. Wszystkie jednak dostarczają wiele emocji adrenaliny i zadowolenia. Jakie sporty wodne zdobywają coraz większa popularność?

  • surfing,
  • windsurfing,
  • SUP,
  • wakeboarding,
  • narty wodne,
  • kitesurfing,
  • nurkowanie,
  • wiele innych. 

Surfing – czym się charakteryzuje?

Surfing to dyscyplina sportowa, do której potrzebna jest specjalna deska i fale. Sport ten polega na przemieszczaniu się bez żagli, za pomocą swoich umiejętności i wiatru po tafli wody. Aktywność ta najczęściej uprawiana jest przy nabrzeżach mórz i oceanów, a surferzy zmagają się z grzbietami, niekiedy potężnych fal. 

Dyscyplina ta kojarzona jest zazwyczaj z dużych i znanych amerykańskich produkcji filmowych, gdzie miłośnicy deski zmagają się z największymi falami. Sport ten posiada również wielu miłośników z Polski, którzy należą do stowarzyszenia surferów.

Sprzęt do uprawiania surfingu.

Odpowiedni sprzęt do uprawiania surfingu powinien być dostosowany do umiejętności oraz gabarytów sportowca. Kupno lub wypożyczenie deski musi być przemyślane i sprecyzowane. Na powodzenie tej aktywności wpływa wiele czynników,  gdzie jednym z najważniejszych jest właśnie deska 

Jak prawidłowo dobrać deskę?

Deska surfingowa to sprzęt, który różni się miedzy sobą kilkoma cechami. Wybór odpowiedniej jeszcze bardziej wzmocni wrażenia i odczucia. Do najpopularniejszych typów desek należą:

– longboard – długość 9′ – 9,5′, idealna dla początkujących, łatwość łapania niewielkich fal,

– malibu – długość 7,2′ – 9′, lekko zaokrąglona na dziobie, wiesza szerokość, możliwość wykonywania szybszych i lepszych zwrotów, 

– shortboard – długość 5,8′ – 6,1′, zwrotny i lekki sprzęt, możliwość wykonywania agresywnych manewrów i ewolucji, do dużych fal, przeznaczona dla surferów posiadających duże możliwości, 

– fish – 4,8′ – 6,0′ – kształt przypominający rybę, przeznaczona do szybkiego pływania i pokonywania fal,

– gun – 6,6′ – 10′ długa deska z bardzo wąskim tyłem, przeznaczona do pływania na wysokich i agresywnych falach.

Należy pamiętać, iż aby deska surfingowa była odpowiednio dobrana dostosować ją trzeba nie tylko do umiejętności, ale również do wagi sportowca. Wybierając sprzęt należy również zwrócić uwagę na statecznik, leash oraz odzież sportowca. 

Po deski surfingowe oraz inny sprzęt zapraszamy do naszego sklepu Easy Surf